همزمان با ایام دهه فجر صورت گرفت: بهره‌برداری از پنج پروژه اقتصادی و خدماتی در جزیره لاوان

با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، پنج طرح اقتصادی و خدماتی در جزیره لاوان به بهره برداری رسید.

به گزارش اداره‌ کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، همزمان با ایام‌الله دهه فجر واحد‌های تولید بنزین یورو ۴ (آیزومریزاسیون)، انبار کالا و خدمات مهندسی معکوس، نمک‌زدایی نفتا، ۱۶۰ واحد مسکونی، اسکله مسافری شهید سلیمانی و گلزار شهدای گمنام جزیره لاوان به بهره‌برداری رسیدند.
واحد تولید بنزین یورو ۴ یکی از طرح‌هایی بود که با حضور دکتر عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین دکتر سید میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و با ظرفیت تولید روزانه یک میلیون لیتر بنزین وارد مدار شد که  برای ساخت آن ۳۰ میلیون یورو اعتبار ارزی و ۷۰ میلیارد تومان هزینه شده است. بومی‌سازی تکنولوژی کاتالیست و دانش فنی راه‌اندازی واحد، توسط شرکت دانش بنیان اکسیر نوین و ایجاد لیسانس مشترک با لاوان و همچنین استفاده از واحد نمک‌زدا برای نفتا برای اولین بار در کشور از ویژگی‌های اصلی طرح‌های جدید افتتاح شده توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
هزینه ساخت این واحد تولید بنزین با سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها، سهام عدالت و سهامداران حقیقی در بورس تامین شده و با راه‌اندازی این واحد ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه از دو میلیون لیتر به سه میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر در روز رسیده است.
امروز همچنین از انبار کالا و قطعات مهندسی معکوس شامل دو هزار و ۲۰۰ ردیف کالا با ۲۵ هزار قلم جنس نیز، رونمایی شد. با ساخت این کالا‌ها و قطعات بدست متخصصان داخلی، از خروج ۲۹ میلیون یورو ارز جلوگیری شده است.
واحد نمک‌زدایی نفتا برای نخستین بار در کشور راه اندازی شده و تمام تجهیزات آن ساخت متخصصان داخلی است. برای ساخت و تجهیز واحد نمک‌زدایی از ظرفیت و امکانات موجود پالایشگاه استفاده شده و هزینه‌ای در برنداشته و باعث صرفه‌جویی ۱۰ میلیارد تومانی شده است.
نهایتاً ۱۶۰ واحد مسکونی کارکنان شرکت نفت لاوان هم امروز، با هزینه ۸۴ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.
پالایشگاه نفت لاوان در راستای مسئولیت اجتماعی خود برای ساخت و راه‌اندازی اسکله مسافری شهید سلیمانی و گلزار شهدای گمنام جزیره لاوان نیز دو میلیارد تومان هزینه کرده است.

شروع عملیات اجرایی ساخت واحدهای مسکونی برای مستضعفین دهکده و همچنین بهسازی آسفالت بخشی از معابر از دیگر اقدامات پالایشگاه لاوان است که در این سفر افتتاح شد. کل سرمایه‌گذاری‌های انجام شده که طی این سفر افتتاح شد، حدود ۳۰میلیون یورو بعلاوه ۱۷۰ میلیارد تومان است.